Posted on

cannaseeds

At High Supplies you can buy cannabis seeds comfortably online – always at the best prices. We sell premium marijuana seeds as a trademark and don’t feel the need to ask our customers for a minimum purchase. Take your time and poke around our page. We are looking forward to your order.

All of the Premium Cannabis Seeds that you can buy in our online shop possess a first-class genetic disposition. Moreover, our Dutch cultivator has refined and enhanced existing breeds. The key advantage being even higher yields of highly effective Cannabis.

Besides to buying seeds, you can also purchase a complete set of accessories allowing for immediate dissemination.

OG Kush Autoflowering

Other categories that have been favored by our customers are auto-flowering seeds as well as seeds used in medical treatments.

Established in 2006, High Supplies has been cultivating a love for cannabis culture as well as cannabis seeds. We offer over 50 different varieties of marijuana seeds.

Additionally, our Cannabis seeds are always fresh and never purchased as bulk material. We only sell quality goods, assessing every seed before shipping. This is why we can guarantee that only seeds with the highest quality are delivered to our customers.

High-supplies.com offers a broad range of seeds for various cultivation methods – as well as growing into plants with varying effects. Cannabis species with a high share of Indica genes, for example enhance physical and mental relaxation. This plant usually contains more Cannabidiol (CBD). Indica strands are best suited for an evening smoke due to their strong appeasing effect. They help with insomnia and reducing stress. Satvia strands on the other hand have an activating effect, as they contain more Tetrahydrocannabinol (THC). Mood and attentiveness increase after the Satvia consumption. Choose between the regular, feminized, and autoflowering seeds:

Cannabis plants need regular watering to grow and flower successfully. The usual approach is to water well every 1–3 days. However, a common mistake amongst novices is overwatering, so keep an eye out for signs of overwatering in leaves, including:

Are you aged 18 or over?

The subspecies does, however, influence characteristics such as leaf shape, plant size, and total flowering time:

What Is the Best Soil for Feminized Cannabis Seeds?

Pre-made cannabis fertilisers offer an easy solution with specific formulas for each stage of growth. RQS Easy Boost supplies all of the foundational nutrients needed throughout the growing cycle. Easy Grow adds additional vegetative nutrients, and Easy Bloom covers all of the necessary bases for optimal flowering.

The content on RoyalQueenSeeds.com is only suitable for adults and is reserved for those of legal age.

Ensure you are aware of the laws of your country.

After germinating your seeds, keep your seedlings on a warm windowsill or in a greenhouse. When they outgrow their original container, transplant them into their final pot or a spacious garden bed. Most outdoor growers plant seeds in early spring, once the threat of frost is gone.

Terpény od CALI TERPENES si môžete kúpiť TU: Čo sú terpény? Terpény sú hlavnou zložkou esenciálnych olejov z mnohých rastlín, kvetov a ovocia, ako je levanduľa, citrón, borovica alebo konope a predstavujú ich vôňu a chuť. Okrem toho majú všetky liečivé vlastnosti a pôsobia ako prírodné riedidlá extraktov, olejov a živíc. Vysoká kvalita terpénov je pre nás veľmi

Policajný zásah v jednej z najväčších konopných bánk ponecháva celý priemysel v nemom úžase. Španielska agentúra pre lieky (AEDM) poverila Guardia Civil vykonaním operácie, pozastavila však aj vedecký projekt, ktorý spoločnosť uskutočňovala na univerzite v Baskicku. Na žiadosť vyšetrujúceho sudcu a protidrogového stíhania sú najväčšie španielske banky Dinafem, La Mota a Humboldt Seeds zo skupiny POT

Kanabinoidy sú rôznorodé skupiny chemických zlúčenín, ktoré sa viažu na špeciálne receptory v ľudskom tele, ktoré tvoria tzv. Endokanabinoidný systém. Metóda „key and lock“ sa často používa na opis tohto procesu. Ľudské telo má špecifické väzobné miesta („zámky“) na povrchu mnohých typov buniek a naše telo produkuje niekoľko endokanabinoidov („kľúčov“), ktoré sa viažu na tieto

CALI TERPENES – CANNABISOVÉ PROFILY

Cannabidiol (CBD) je zlúčenina nachádzajúca sa v kanabisovej rastline. Rovnako ako jeho neslávny bratranec THC, CBD je kanabinoid a vyrába sa v žľazovitých trichómoch (malé, živicové “vlasy” na kvete a listoch) určitých odrôd rastliny konope. Rovnako ako THC, je to vysoko liečivá zlúčenina a zistilo sa, že je účinná pri liečbe mnohých rôznych chorôb rôznej

V tomto článku sa stanovia dva druhy sekundárnych metabolitov, ktoré sú biosyntetizované rastlinami Cannabis sativa L. a pravdepodobne produkujú synergiu s účinkami kanabinoidov. Pozoruje sa, že kanabinoidy nie sú jedinými účinnými látkami v závode na výrobu kanabisu. Niektoré štúdie ukázali, že existujú rozdiely medzi účinkami spôsobenými čistými kanabinoidmi a účinkami spôsobenými rastlinami, hoci kanabinoidy